METODY PRACY

Tworzenie swojego repertuaru

Dla muzyka ciągłe udoskonalanie repertuaru to podstawa. Często początkujący gitarzyści umieją grać fragmenty riffów czy ulubionych solówek, ale rzadko kiedy znają utwory w całości. A dopiero prawdziwy repertuar złożony z całych utworów staje się funkcjonalny: pozwala zagrać w duecie, akompaniować do śpiewu, dołączyć do zespołu czy wspólnie improwizować. Dlatego od pierwszej lekcji uczniowie budują repertuar dostosowany do ich gustu i możliwości.

 

Technika i teoria

„Technika dla techniki” szybko zniechęca, bo nie przynosi efektów, które można od razu wykorzystać. Dlatego najlepszą metodą doskonalenia warsztatu jest ćwiczenie na potrzeby rosnącego repertuaru. Uczniowie poznają kolejne narzędzia, które pozwalają im osiągać wyznaczone cele. Każda wyuczona technika i poznana teoria jest natychmiast wykorzystana w praktyce, dzięki czemu staje się funkcjonalna.

 

Improwizacja

Niektórzy uważają, że żeby móc improwizować, trzeba mieć świetny warsztat i biegle znać teorię muzyki. To nieprawda. Już na pierwszych lekcjach uczniowie poznają narzędzia pozwalające im zacząć improwizować w różnych konwencjach. Improwizacja przede wszystkim uczy twórczego myślenia, a także pozwala wypróbować w praktyce poznaną teorię, uczy współpracy i rozwija wyobraźnię muzyczną.

 

Świadomość ciała

Świadomość ciała, oddechu i postawy jest niezwykle ważna nie tylko dla ekspresji scenicznej, ale również dla bezpiecznego i efektywnego ćwiczenia. Doświadczenie współpracy z tancerzami tańca współczesnego i znajomość praktycznej anatomii są mi bardzo pomocne w grze i podczas lekcji również przekazuję je uczniom.

 

Instrumentarium

Moi uczniowie mogą liczyć na wsparcie w poszukiwaniu brzmienia i wyborze instrumentu. Jako gitarzysta nieustannie poszukujący odpowiednich brzmień dla moich projektów artystycznych, mam w tym duże doświadczenie. Dopasowując gitarę do potrzeb i możliwości ucznia, potrafię ocenić stosunek jej jakości do ceny. Niektórych instrumentów zakupionych przez moich uczniów sam im zazdroszczę…